Logo Gmina Tczów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1198
W sumie: 203618

News

News zdjęcie id 398

„Biały orzeł wzbić się nie może…”

14.11.2017

Nie zabrakło znamienitych gości na czele z Wójtem Gminy Tczów – Panem Andrzejem Wolszczakiem, Przewodniczącym  Rady Gminy w Tczowie – Panem Piotrem Woźniakiem; Przedstawicielami kombatantów; Radnymi Powiatowymi Panem Piotrem Fijołkiem i Panem Mieczysławem Kozuniem; Przewodniczącym Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu – Panem Władysławem Piorunem; Kierownikiem Oddziału Banku Spółdzielczego w Tczowie oraz Przedstawicielem Odlewni Żeliwa w Rawicy – Panem Sławomirem Woźniakiem. Wśród zgromadzonych znaleźli się również przedstawiciele szkół
z Brzezinek, Janowa, Tczowa i Rawicy. Aby upamiętnić bolesną i krwawą historię, którą kryje pomnik pomordowanych tczowskich bohaterów, wszyscy złożyli wieńce i kwiaty.

Liczni zebrani oddali Ojczyźnie należy szacunek, śpiewając hymn Polski. Następnie modlitwę ku czci pomordowanych odprawił ksiądz wikariusz - Sylwester Jończyk. Wszyscy z wielką uwagą wysłuchali przemówienia Wójta Gminy Tczów – pana Andrzeja Wolszczaka. Była to dla nas wszystkich piękna lekcja patriotyzmu. Następnie zgromadzeni udali się do hali sportowej
w Szkole Podstawowej w Tczowie na dalszą część uroczystości.

Zgromadzona publiczność ze wzruszeniem obejrzała występ artystyczny pt. „Pisk orła białego”  w wykonaniu Uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rawicy - przygotowany pod kierunkiem Pani Edyty Molendy i Pani Marty Piasek . Wszyscy Nauczyciele naszej szkoły wykazali się wielkim zaangażowaniem podczas organizacji tego przedsięwzięcia.

W trakcie spektaklu młodzi artyści, odwołując się do poezji i prozy z okresu zaborów, przypomnieli lata niewoli Polski i Polaków. Opowieść dopełnił taniec czterech orłów – trzech czarnych symbolizujących zaborców oraz Białego Orła - symbolu niepodległej Ojczyzny. Jego głos - pisk słyszany był nieustannie w duszy Polaków. Nie pozwalał im na utratę nadziei odzyskania utraconej wolności. Podniosły i odświętny nastrój podkreśliła bogata charakteryzacja. Oprawę muzyczną stanowiły pełne emocji, patriotyczne piosenki wzruszająco wykonane przez Uczniów. Zgromadzona w sali publiczność z wielką uwagą wsłuchiwała się w słowa płynące ze sceny. Na widowni miarowo powiewały biało – czerwone flagi.  W ten sposób widzowie manifestowali swój patriotyzm oraz przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny.

 Przedstawienie pobudziło do refleksji nad tym, czym dla każdego Polaka jest Ojczyzna. 

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Tczów

Arkadiusz Baran 

przyjmuje interesantów

w sprawach skarg i wniosków:

czwartek 15.00-16.30

Urząd Gminy Tczów

Tczów 124
26-706 Tczów
tel. 48 67 68 023
gmina@tczow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.