Logo Gmina Tczów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5482
W sumie: 183103

News

News zdjęcie id 398

„Biały orzeł wzbić się nie może…”

14.11.2017

Nie zabrakło znamienitych gości na czele z Wójtem Gminy Tczów – Panem Andrzejem Wolszczakiem, Przewodniczącym  Rady Gminy w Tczowie – Panem Piotrem Woźniakiem; Przedstawicielami kombatantów; Radnymi Powiatowymi Panem Piotrem Fijołkiem i Panem Mieczysławem Kozuniem; Przewodniczącym Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu – Panem Władysławem Piorunem; Kierownikiem Oddziału Banku Spółdzielczego w Tczowie oraz Przedstawicielem Odlewni Żeliwa w Rawicy – Panem Sławomirem Woźniakiem. Wśród zgromadzonych znaleźli się również przedstawiciele szkół
z Brzezinek, Janowa, Tczowa i Rawicy. Aby upamiętnić bolesną i krwawą historię, którą kryje pomnik pomordowanych tczowskich bohaterów, wszyscy złożyli wieńce i kwiaty.

Liczni zebrani oddali Ojczyźnie należy szacunek, śpiewając hymn Polski. Następnie modlitwę ku czci pomordowanych odprawił ksiądz wikariusz - Sylwester Jończyk. Wszyscy z wielką uwagą wysłuchali przemówienia Wójta Gminy Tczów – pana Andrzeja Wolszczaka. Była to dla nas wszystkich piękna lekcja patriotyzmu. Następnie zgromadzeni udali się do hali sportowej
w Szkole Podstawowej w Tczowie na dalszą część uroczystości.

Zgromadzona publiczność ze wzruszeniem obejrzała występ artystyczny pt. „Pisk orła białego”  w wykonaniu Uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rawicy - przygotowany pod kierunkiem Pani Edyty Molendy i Pani Marty Piasek . Wszyscy Nauczyciele naszej szkoły wykazali się wielkim zaangażowaniem podczas organizacji tego przedsięwzięcia.

W trakcie spektaklu młodzi artyści, odwołując się do poezji i prozy z okresu zaborów, przypomnieli lata niewoli Polski i Polaków. Opowieść dopełnił taniec czterech orłów – trzech czarnych symbolizujących zaborców oraz Białego Orła - symbolu niepodległej Ojczyzny. Jego głos - pisk słyszany był nieustannie w duszy Polaków. Nie pozwalał im na utratę nadziei odzyskania utraconej wolności. Podniosły i odświętny nastrój podkreśliła bogata charakteryzacja. Oprawę muzyczną stanowiły pełne emocji, patriotyczne piosenki wzruszająco wykonane przez Uczniów. Zgromadzona w sali publiczność z wielką uwagą wsłuchiwała się w słowa płynące ze sceny. Na widowni miarowo powiewały biało – czerwone flagi.  W ten sposób widzowie manifestowali swój patriotyzm oraz przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny.

 Przedstawienie pobudziło do refleksji nad tym, czym dla każdego Polaka jest Ojczyzna. 

 

Wójt gminy zaprasza

<p>inż. Andrzej Wolszczak</p>

inż. Andrzej Wolszczak

Przyjęcia interesantów:
 

Urząd Gminy Tczów

Tczów 124
26-706 Tczów
tel. 48 67 68 023
gmina@tczow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.